Schedule 2018

Thu, 01.02.

  • #07 bookmark 
    11:30 - 13:00
    , K1
    Discussion
    With Shaina Anand, Nadia Idle, Lisa Nakamura, Stefan Rusu, Oliver Lerone Schultz, Penny Travlou

    Moderated by Penny Travlou

    * Passes and Single Tickets
  • #08 bookmark 
    13:00 - 14:30
    , Vortragssaal
    Panel
    With Ryan Bishop, Megan Boler, Vladan Joler, Svitlana Matviyenko

    Moderated by Ryan Bishop

    * Passes and Single Tickets
  • #10 bookmark 
    14:30 - 16:00
    , Auditorium
    Panel
    With Rasmus Fleischer, Alex Foti, Ewa Majewska, Diana McCarty

    Moderated by Diana McCarty

    * Passes and Single Tickets
  • #11 bookmark 
    16:00 - 18:00
    , Vortragssaal
    Screening
    With Zachary Formwalt

    Moderated by Florian Wüst

    * Passes and Single Tickets
  • #12 bookmark 
    16:30 - 18:00
    , Exhibition Hall 1
    Panel
    With Heather Dewey-Hagborg, Forensic Oceanography (Lorenzo Pezzani & Charles Heller), Eric Snodgrass

    Moderated by Eric Snodgrass

    * Passes and Single Tickets
  • #14 bookmark 
    18:00 - 19:30
    , Auditorium
    Keynote
    With Françoise Vergès, Anna-Sophie Springer

    Moderated by Anna-Sophie Springer

    * Passes and Single Tickets
  • #16 bookmark 
    19:30 - 21:30
    , Exhibition Hall 1
    Artist Presentation
    With CAMP
    * Passes and Single Tickets
  • #19 bookmark 
    20:30 - 23:00
    , Auditorium
    Screening
    With Eric Baudelaire

    Moderated by Florian Wüst

    * Passes and Single Tickets

Fri, 02.02.

Sat, 03.02.

Sun, 04.02.

  • #53 bookmark 
    12:30 - 13:30
    , Vortragssaal
    Discussion
    With Stefan Heidenreich, Rachel O’Dwyer
    * Passes and Single Tickets
  • #54 bookmark 
    13:30 - 15:00
    , Auditorium
    Panel
    With Sabrina Apitz, Jennifer Kamau, Dan McQuillan, Krystian Woznicki

    Moderated by Sabrina Apitz

    * Passes and Single Tickets
  • #57 bookmark 
    14:30 - 16:30
    , Vortragssaal
    Screening
    With Mareike Bernien, Alex Gerbaulet, Birgit Hein, Marian Mayland

    Moderated by Florian Wüst

    * Passes and Single Tickets
  • #58 bookmark 
    15:00 - 16:30
    , Exhibition Hall 1
    Panel
    With Femke Herregraven, Lisa Rave, Etienne Turpin

    Moderated by Etienne Turpin

    * Passes and Single Tickets
  • #60 bookmark 
    16:30 - 18:00
    , Auditorium
    Panel
    With Yuk Hui, Francis Hunger, Jussi Parikka, Ana Teixeira Pinto

    Moderated by Jussi Parikka

    * Passes and Single Tickets
  • #62 bookmark 
    18:00 - 20:00
    , Vortragssaal
    Screening
    With Rosa Barba, Anne Reijniers, Rob Jacobs

    Moderated by Florian Wüst

    * Passes and Single Tickets
  • #63 bookmark 
    18:00 - 18:30
    , Exhibition Hall 1
    Artist Presentation
    With Demystification Committee
    * Passes and Single Tickets
  • #64 bookmark 
    19:00 - 21:00
    , Auditorium
    Discussion
    With Jonathan Beller, Baruch Gottlieb, Katerina Krtilova, Ewa Majewska

    Moderated by Baruch Gottlieb

    * Passes and Single Tickets

Kulturprojekte Berlin GmbH
transmediale
Klosterstrasse 68
D-10179 Berlin
imprint
data privacy